Prognozowany limit wydatków:
2 000 000 zł
Cele i rodzaje działań objętych dofinansowaniem:
Strategicznymi celami programu są promocja kultury literackiej i czytelnictwa, ożywienie i integracja środowisk skupionych wokół bibliotek publicznych, zachęcenie nowych użytkowników do korzystania z bibliotek publicznych oraz inspirowanie bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie (m.in. poprzez włączanie klubów w ogólnopolskie kampanie proczytelnicze, takie jak Narodowe Czytanie bądź obchody literackich jubileuszy). Celem programu jest również popularyzacja idei Dyskusyjnych Klubów Książki w środowiskach do tej pory niezaangażowanych w ruch.
W ramach programu można ubiegać się o dofinansowanie zadań związanych z koordynacją i organizacją działalności Dyskusyjnych Klubów Książki na terenie danego województwa, a w szczególności:
1) Prowadzenia ewidencji Dyskusyjnych Klubów Książki.
2) Utrzymywania stałego kontaktu z klubami w celu wspierania ich działalności.
3) Zakupu książek, które będą przedmiotem dyskusji działających klubów.
4) Dystrybuowania książek do poszczególnych klubów oraz ich ewentualnego udostępniania innym województwom.
5) Organizowania spotkań z autorami książek, wykładów o literaturze, szkoleń, konferencji, seminariów, warsztatów, konkursów dla moderatorów i klubowiczów, spotkań integrujących społeczność DKK, spotkań promocyjnych dla bibliotekarzy i osób zainteresowanych prowadzeniem klubów, a także innych inicjatyw realizujących cele programu.
6) Organizowania działań, w ramach których moderatorzy i klubowicze będą włączani w ogólnopolskie akcje czytelnicze, takie jak Narodowe Czytanie bądź obchody literackich jubileuszy.
7) Wspierania powstawania recenzji z przeczytanych książek i ich publikowania oraz przygotowywania relacji dokumentujących spotkania w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki.
8) Promocji programu m.in. poprzez informowanie mediów o działalności Dyskusyjnych Klubów Książki, płatną promocję w mediach inicjatyw realizowanych przez beneficjenta w ramach programu, produkcję i dystrybucję gadżetów promocyjnych, prowadzenie stron internetowych i profili w mediach społecznościowych poświęconych działalności Dyskusyjnych Klubów Książki, aktywne zachęcanie do zakładania nowych klubów w trakcie wydarzeń branżowych.
9) Ewaluacji prowadzonych działań.
10) Uczestnictwa koordynatorów wojewódzkich programu w szkoleniach, kursach, warsztatach, konferencjach, spotkaniach branżowych mających na celu wyłącznie podniesienie kompetencji wykorzystywanych w pracy z Dyskusyjnymi Klubami Książki bądź promocję programu.
Podmioty uprawnione do złożenia wniosku:
O dofinansowanie w ramach programu mogą się ubiegać podmioty prawa polskiego: samorządowe instytucje kultury – wojewódzkie biblioteki publiczne, dla których organizatorem jest samorząd województwa.
Podmiot, do którego składa się wniosek:
Instytut Książki w Krakowie
Termin i sposób składania wniosków:
W ramach naboru przewiduje się przeprowadzenie jednego naboru wniosków w terminie do 18 grudnia 2023 roku. Dyrektor Instytutu Książki może przedłużyć termin naboru wniosków.
Wnioskodawcy składają wniosek na formularzu, którego wzór jest dostępny do pobrania na stronie www.instytutksiazki.pl i przesyłają na adres:
Instytut Książki
ul. Zygmunta Wróblewskiego 6
31-148 Kraków
z dopiskiem „Dyskusyjne Kluby Książki 2024″
Termin i wymagania odnoszące się do realizacji działań:
Realizacja działań odbywa się na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w 2024 r. Szczegółowe wymagania odnoszące się do realizacji działań zostały opisane w regulaminie programu dotacyjnego „Dyskusyjne Kluby Książki 2024″.
Kryteria wyboru wniosków:
1. Plan inicjatyw podejmowanych w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki: (0-50 pkt)
– zgodność planowanych inicjatyw z ideą i celami programu (0-20 pkt),
– adekwatność planowanych inicjatyw do oczekiwań i potrzeb beneficjentów (0-10 pkt),
– oryginalność, innowacyjność planowanych inicjatyw i ich stosunek do inicjatyw ubiegłorocznych (0-10 pkt),
– zakres i potencjał promocyjny planowanych inicjatyw (0-5 pkt),
– włączenie grup docelowych w przygotowanie i realizację inicjatyw, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży (0-5 pkt).
2. Potencjał organizacyjny wnioskodawcy. (0-10 pkt)
3. Ocena profesjonalizmu przygotowania wniosku, w tym rzeczowości i spójności w prezentacji wszystkich elementów wniosku. (0-20 pkt)
4. Wkład własny wnioskodawcy. (0-20 pkt)
Punktacja maksymalna razem: 100 pkt
Dokumenty dołączane do wniosku:
– pełen odpis z właściwego dla wnioskodawcy rejestru instytucji kultury,
– kopię statutu wnioskodawcy.